Do grona laureatów konkursu MINIATURA 3 zorganizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w Krakowie w grudniu dołączyło 405 naukowców. Wśród laureatów znalazła się Pani dr Ewa Szczęsny-Małysiak z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET). Pani doktor będzie realizować projekt pt.: Wpływ aktywatorów czynnika transkrypcyjnego Nrf2 na przepuszczalność komórek śródbłonka — badania  ex vivo z wykorzystaniem myszy knockoutowych B6.129X1-Nfe2l2tm1Ywk/J”.

  • Okres realizacji projektu: 12 miesięcy
  • Budżet projektu: 49 500 PLN

Celem projektu będzie zbadanie udziału aktywacji czynnika transkrypcyjnego Nrf2 w zmianach przepuszczalności komórek śródbłonka aorty poddanej działaniu bardoksolonu metylu, dimetylofumafanu i L-sulforafanu – leków będących aktywatorami Nrf2.

Badania pomogą udzielić odpowiedzi na pytanie, czy działania niepożądane zaobserwowane po zastosowaniu Bardoxolonu metylu, takie jak retencja płynów ustrojowych, wzrost ciśnienia krwi, oraz  powstawanie obrzęków obwodowych i centralnych mogą być związane z jego silnym działaniem aktywacyjnym?

Planowane eksperymenty zostaną wykonane ex vivo na  naczyniach krwionośnych pobranych od myszy z knockoutem genu Nrf2, z wykorzystaniem nowatorskiej techniki fluorescencyjnego barwienia preparatów przygotowanych ze skrawków aorty inkubowanych z badanymi lekami i ich obrazowania  z użyciem nowoczesnego cytometru obrazowego CQ1 . Proponowana metoda wpisuje się również w regułę 3R, gdyż redukuje cierpienie zwierząt związane z podawaniem silnie działających leków do krwioobiegu.

Wyniki konkursu MINIATURA 3.

MINIATURA 3 dla dr Ewy Szczęsny-Małysiak
facebook JCET