Długo na niego czekaliśmy, ale pojawił się! Analizator płynów zewnątrzkomórkowych Seahorse XFe96 już działa! Służy do jednoczesnych pomiarów w komórkach in vitro oddychania mitochondrialnego (poprzez pomiar szybkości konsumpcji tlenu, OCR) oraz glikolizy (poprzez pomiar szybkości zewnątrzkomórkowego zakwaszenia, ECAR).

Dzięki temu pozwala na badanie:

  1. fenotypu metabolicznego komórek,
  2. funkcjonalności ich mitochondriów oraz aktywności glikolitycznej, a także
  3. zależności komórek od różnych substratów metabolicznych, takich jak glukoza, kwasy tłuszczowe czy glutamina.

Seahorse XFe96 umożliwia monitorowanie zmian jakościowych komórek w hodowlach pierwotnych lub ustabilizowanych pod wpływem różnego rodzaju interwencji. Oprócz komórek przylegających do podłoża badaniom mogą zostać poddane także mitochondria (izolowane lub w komórkach z błoną komórkową permeabilizowaną przy użyciu digitoniy), sferoidy, skrawki tkanek lub odpowiednio małe organizmy. Wachlarz możliwości jest tym większy, że analizator jest przystosowany do płytek 96-dołkowych, co pozwala na zaplanowanie wielu grup pomiarowych w ramach pojedynczego eksperymentu.

W celu zgłębienia możliwości, jakie niesie ze sobą praca z analizatorem Seahorse XFe96, zachęcamy do zapoznania się z wynikami pracy dr Patrycji Kaczary pt.: „Carbon monoxide released by CORM-401 uncouples mitochondrial respiration and inhibits glycolysis in endothelial cells: A role for mitoBKCa channels”, która jest naszym ekspertem w dziedzinie  badania aktywności mitochondrialnej komórek śródbłonka.

S1

 

 

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

 

 

 

Producent: Seahorse Bioscience

„Konik morski” w JCET
Tagi:                    
facebook JCET