CX wykład JCET: Prof. Andreas Fischer

Zapraszamy na już drugi w 2019 roku otwarty wykład JCET.
 
 • TEMAT
  Endothelial control of metabolism
 • EKSPERT
  Prof. Andreas Fischer (Vascular Signaling and Cancer, Deutsches Krebsforschungszentrum, Heidelberg, Germany)
 • TERMIN
  czwartek, 17 stycznia 2019 r. o godz. 14.00
 • LOKALIZACJA
  ul. Bobrzyńskiego 14 w Krakowie,

  budynek A Parku Life Science, Sala Ateńska

Streszczenie wykładu oraz CV prelegenta
Pobierz plakat

OPUS 15 – Myszy E3L.CETP jako unikatowy model hiperlipidemii z ludzkim profilem lipoprotein

Rok 2018 obfitował w liczne sukcesy naukowe praconików Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET). Kropkę nad „i” postawił Profesor Stefan Chłopicki (kierownik grupy badawczej farmakologii doświadczalnej oraz dyrektor JCET), zyskując na koniec roku finansowanie na realizację projektu badawczego w ramach konkursu OPUS 15 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w Krakowie. 

 • Temat projektu: Nowe mechanizmy dysfunkcji śródbłonka u myszy E3L.CETP – unikatowym modelu hiperlipidemii z ludzkim profilem lipoprotein
 • Przyznany budżet: 1 887 200 PLN

Witamina K, należąca do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, odgrywa istotną rolę w regulacji procesów zakrzepowych oraz w procesach przebudowy kości poprzez mechanizmy regulowane przez białka zależne od witaminy K (VKD). Ostatnie badania epidemiologiczne wskazują, że spożywanie witaminy K2 – wywierającej głównie skutki pozawątrobowe (ale nie witaminy K1- wywierającej głównie skutki wątrobowe) – zmniejsza śmiertelność sercowo-naczyniową i całkowitą śmiertelność. Tego efektu nie można wytłumaczyć znanymi dzisiaj mechanizmami działania witaminy K2. Nasze wstępne wyniki wykazują po raz pierwszy na to, że witamina K2 podawana w małej dawce poprawia czynność śródbłonka u myszy z miażdżycą, mierzoną in vivo. Na podstawie naszych wstępnych wyników badań sądzimy, że upośledzenie endogennej syntezy witaminy K2 w śródbłonku przyczynia się do rozwoju dysfunkcji śródbłonka w miażdżycy, a suplementacja witaminy K2 odwraca deficyt endogennej witaminy K2 w śródbłonku, w konsekwencji poprawia status karboksylacji białek zależnych od witaminy K i poprawia czynność śródbłonka. Witamina K2 może odgrywać istotną rolę w regulacji czynności śródbłonka, która jak dotąd jest nieznana.

(więcej…)

CIX wykład JCET: Prof. Jacek R. Wiśniewski

Zapraszamy na pierwszy w 2019 roku otwarty wykład JCET.
 
 • TEMAT
  Large-scale proteomics for understanding biological system
 • EKSPERT
  Prof. Jacek R. Wiśniewski (Max-Planck Institut fur Biochemie, Department of Proteomics and Signal Transduction, Martinsried, Germany)
 • TERMIN
  piątek 11 stycznia 2019 r. o godz. 9.00
 • LOKALIZACJA
  ul. Bobrzyńskiego 14 w Krakowie,

  budynek A Parku Life Science, Sala Ateńska

Streszczenie wykładu oraz CV prelegenta
Pobierz plakat

FOTORELACJA

facebook JCET