Szkoły doktorskie
Dotychczasowe studia doktoranckie (studia trzeciego stopnia) zastąpiono kształceniem doktorantów w szkołach doktorskich. Szkoły są nowymi instytucjami powołanymi do życia w wyniku reformy szkolnictwa wyższego wprowadzanej przepisami nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0. Uniwersytet Jagielloński powołał cztery szkoły doktorskie, w tym Szkołę Doktorską Nauk Ścisłych i Przyrodniczych (11 programów, w obrębie 7 dyscyplin). Realizacja pracy doktorskiej w Jagiellońskim Centrum Rozwoju leków (JCET) daje możliwość dalszego rozwoju naukowego w ramach:
- DYSCYPLINA – Nauki biomedyczne
- PROGRAM – Biomedical Sciecnes
Formalne warunki wstępne
Do podjęcia studiów upoważnione są osoby posiadające tytuł magistra lub równorzędny uzyskany na dowolnym kierunku.
W wyjątkowych przypadkach uwzględniających najwyższą jakość osiągnięć naukowych, o przyjęcie na program może ubiegać się również osoba, nieposiadająca tytułu magistra, będąca absolwentem studiów pierwszego stopnia lub studentem, który ukończył trzeci rok jednolitych studiów magisterskich, ale posiadająca status studenta.
Wynik kwalifikacji
Kryteria kwalifikacji
Kandydaci na studia będą oceniani przez komisję w dwóch etapach. W pierwszym ocenia się wynik studiów i specjalne osiągnięcia kandydata na podstawie analizy przesłanych przez niego dokumentów (0-50 pkt). W drugim etapie, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej oceniana jest ogólna wiedza kandydata, jego praca magisterska i planowany projekt badawczy (0-50 pkt).
Przebieg postępowania kwalifikacyjnego
Procedura kwalifikacji składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie komisja analizuje przesłane przez kandydata dokumenty i ocenia je sumarycznie w zakresie od 0 do 50 punktów. Minimalny wynik, który kwalifikuje kandydata do udziału w drugim etapie kwalifikacji wynosi 35,00 punktów. Osobom, które nie uzyskały w pierwszym etapie wymaganego minimum przyznaje się za drugi etap 0 punktów.
W drugim etapie przeprowadzana jest z kandydatem rozmowa kwalifikacyjna w języku angielskim, z której może on uzyskać od 0 do 50 punktów. Rozmowa kwalifikacyjna będzie składała się z:
- 5 minut prezentacji przez kandydata swojego życiorysu naukowego oraz planów związanych z rozwojem swojej kariery naukowej,
- 25 minut wywiadu prowadzonego przez członków komisji.
W trakcie tej rozmowy oceniane będą za pomocą jednej sumarycznej oceny takie parametry jak poziom wiedzy ogólnej oraz szczegółowej kandydata, umiejętność prezentacji, umiejętności rozwiązywania problemów naukowych/technicznych i pracy w grupie badawczej, zdolności kierowania grupą oraz znajomość języka angielskiego.
Zasady obliczania wyniku kwalifikacji
Komisja rekrutacyjna sporządzi listę rankingową kandydatów na podstawie sumy ocen z pierwszego i drugiego etapu rekrutacji. (Źródło)
Program kształcenia – Nauki Biomedyczne (Biomedical Sciences)
Sekretariat Programu Nauki Biomedyczne:
mgr Justyna Supel; tel. 510-00-83-31; justyna.supel@uj.edu.pl
Strona główna Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych