W ramach realizowanego projektu pt. Śródbłonek naczyniowy w chorobach cywilizacyjnych: od badań poznawczych do oferty innowacyjnego leku o działaniu śródbłonkowym, dzięki działaniom zespołu projektowego pod kierownictwem prof. Andrzeja Marcinka z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej (Wydział Chemii, Politechnika Łódzka), został opracowany nowy sposób i układ do nieinwazyjnej oceny funkcji śródbłonka naczyniowego.
W ramach projektu zdiagnozowano potrzebę opracowania metody testowej, która pozwoliłaby na ocenę funkcji i wykrycie wszelkich dysfunkcji na wczesnym etapie zaburzeń w celu zidentyfikowania pacjentów do interwencji profilaktycznej lub terapeutycznej związanej z leczeniem zdiagnozowanych dysfunkcji i/lub do dalszych dokładniejszych i bardziej skomplikowanych testów diagnostycznych.
W odpowiedzi na wyżej zarysowaną potrzebę, konsorcjum projektowe opracowało wynalazek, który dotyczy sposobu i układu do nieinwazyjnej i prostej oceny funkcji śródbłonka naczyniowego poprzez monitorowanie intensywności sygnału fluorescencji z komórek tkanki skórnej oraz zmian intensywności wspomnianego sygnału fluorescencji w funkcji czasu w odpowiedzi na zmianę parametrów przepływu krwi. Wynalazek został zgłoszony do ochrony patentowej.
Wszelkie firmy zainteresowane podjęciem współpracy w zakresie wdrażania ww. wynalazku proszone są o kontakt z JCET (jednostką pozawydziałową Uniwersytetu Jagiellońskiego), która to jednostka jest liderem konsorcjum projektowego.
Projekt pt. Śródbłonek naczyniowy w chorobach cywilizacyjnych: od badań poznawczych do oferty innowacyjnego leku o działaniu śródbłonkowym jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny – Innowacyjna Gospodarka, Działanie 1.1.2).