Czy zastanawialiście się kiedyś jaką powierzchnię mają np. ludzkie płuca? Okazuje się, że po rozprasowaniu wszystkich pęcherzyków płucnych zajęły by powierzchnię równą wielkości kortu tenisowego. Nie mniejszą powierzchnię ma w sumie śródbłonek kapilar płucnych oplatających pęcherzyki płucne. Śródbłonek naczyniowy jest głównym obiektem badań pracowników laboratoriów JCET, który to wyściela nie tylko krążenie płucne, ale nawet najdrobniejsze naczynie krwionośne. Okazuje się, że układ krążenia wytapetowany jest w sumie liczbą 1×1016 komórek śródbłonka, a u przeciętnego człowieka śródbłonek waży ok 1 kg i zajmuję powierzchnię średnio od 4000 do 7000 m2.
W lutym 2015 roku mieliśmy zaszczyt gościć Prof. Williama Aird, światowej klasy eksperta promującego tezę, że śródbłonek naczyniowy powinien być traktowany jako bardzo ważny narząd ustroju ludzkiego. W trakcie swojego wykładu pt.: „Seeing the Endothelium” konsekwentnie wykazywał, że nie ma takiej choroby ludzkiej, która by nie dotykała śródbłonka.
Po zakończeniu oficjalnej części wizyty, Profesor Aird zgodził się na udzielenie wywiadu specjalnie dla nas. Do tej pory prezentowaliśmy kolejne odcinki w 7 częściach na naszym fanpage’u. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją.
Miłego oglądania po kliknięciu w monitor TV!