Koniec roku 2017  tuż, tuż, ale naukowcy z Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) nie zwalniają tempa. W ostatnim „rozdaniu” grantów przyznawanych przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), Kamil Przyborowski otrzymał finansowanie w ramach konkursu PRELUDIUM 13. Dzięki wsparciu NCN, przez 2 lata będzie realizował projekt pt.: „Rola reaktywnych form tlenu (ROS) produkowanych podczas maksymalnego wysiłku przez śródbłonkowe enzymy NOX2 i NOX4 w regulacji powysiłkowego stresu oksydacyjnego, powysiłkowej hemostazy oraz wydolności wysiłkowej”.

Projekt ma na celu uzupełnić wiedzę na temat roli ROS (z ang. Reactive Oxygen Species) generowanych podczas jednorazowego maksymalnego wysiłku przez śródbłonkowe enzymy NOX2 i NOX4 (z ang. Nicotinamide Adenine Dinucleotide Phosphate (NADPH) Oxidase (NOX)) w powysiłkowym stresie oksydacyjnym i adaptacji/maladaptacji śródbłonka, a także w regulacji wydolności wysiłkowej oraz powysiłkowych parametrów hemostatycznych/zakrzepowych przy użyciu unikatowych modeli zwierzęcych (myszy genetycznie zmodyfikowane typu knock-out (KO) enzymów NOX selektywnie w śródbłonku).

Wykonywanie wysiłku fizycznego wiąże się ze zwiększoną produkcją ROS. Jak wskazują dane literaturowe powstające w wysiłku ROS pośredniczą w prozdrowotnych efektach regularnego wysiłku poprzez uruchomienie wielu mechanizmów adaptacyjnych. Jednak powstające w nadmiernej ilości ROS podczas wysiłku mogą prowadzić do upośledzenia kurczliwości mięśni szkieletowych i wywołać ich zmęczenie.

Wskazanie korzystnej lub negatywnej roli ROS powstających w wysiłku, zależnie od źródła ich enzymatycznego pochodzenia w śródbłonku może przyczynić się do opracowania nowej strategii farmakologicznej w celu poprawy tolerancji wysiłku oraz ograniczenia niebezpiecznych skutków ostrego, intensywnego wysiłku u pacjentów z dysfunkcją śródbłonka.

Wyniki konkursu dostępne na stronie Narodowego Centrum Nauki w Krakowie.

 

PRELUDIUM 13 – JCET nie zwalnia tempa
Tagi:                                
facebook JCET